[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead






Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja


Zwolnij, rozluźnij ciało i umysł

Moderator: Opiekunowie

Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 54

Dołączył(a): So cze 20, 2009 9:50 am

Post Śr lip 22, 2009 11:17 pm

Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Następna porcja wprowadzenia w temat...

Pierwszą fazą medytacji jest relaksacja. Chroniczne napięcia i niepokój ciała i umysłu są często zjawiskami nawykowymi. Jesteśmy nauczeni żyć w ruchu, w nieustającym napięciu, wśród planowania i trosk. Stopniowo przyzwyczajenia te tak mocno wrastają w nas, że relaks i spokój umysłu wydają się nam czymś nienormalnym.

Siadając do medytacji odłóż na bok wszystkie problemy i kłopoty dnia codziennego – i tak po zakończeniu medytacji wszystkie do ciebie powrócą. Bardzo na miejscu będzie tu przytoczenie słów ewangelii św. Mateusza (6:33,34): „Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy.

Zacznij od odprężania ciała. Umiejętność ta przynosi korzyści w wielu dziedzinach życia, niezależnie od medytacji.
Usunięcie napięć psychicznych jest tak samo ważne, jak rozluźnienie mięśni. Napięcia te spowodowane są zazwyczaj przez angażowanie umysłu w analizowanie przeszłości lub kontemplację pragnień związanych z przyszłością. Gdybyśmy potrafili żyć stale w teraźniejszości – w obecnym miejscu i czasie – z łatwością osiągalibyśmy stan odprężenia i szczęścia. Jednak zanim zaczniemy skutecznie medytować, musimy najpierw odprężyć się, – chociaż częściowo.
Jedną z najskuteczniejszych metod odprężania umysłu jest kontrolowanie oddechu. Nie będę w tym miejscu opisywać technik oddechowych, ponieważ można je znaleźć w opisach pranayamy w poradnikach hatha jogi. Dla naszych potrzeb wystarczy, że będziesz oddychać swobodnie i regularnie, nie wymuszając go. Wyjaśnię jedynie, że istnieje bezpośrednia zależność między oddychaniem a zdolnością koncentracji umysłowej.

Nerwowości i podnieceniu umysłu zawsze towarzyszy nieregularny oddech i na odwrót. Zauważ, że mając do wykonania zadanie wymagające szczególnego skupienia uwagi – na przykład nawlekanie nitki – automatycznie spowalniamy, lub nawet wstrzymujemy oddech. Nastroje emocjonalne również powiązane są z określonym sposobem oddychania.
Na pewno medytacje okażą się owocniejsze, jeśli powiążesz je z kontrolą oddechu i funkcjami umysłu.

Niepokój umysłu podobny jest do szumu w odbiorniku radiowym, zakłócający czysty odbiór sygnału. Zadaniem medytacji jest wyciszenie owego szumu mentalnego wytwarzanego przez myśli i pragnienia. Medytowanie jest więc bardzo ważne dla naszych duchowych poszukiwań, ponieważ jest działaniem poświęconym uspokojeniu umysłu i pozbyciu się „szumów i trzasków” egotycznej świadomości.

Następną fazą medytacji jest skierowanie umysłu do wewnątrz, połączone z koncentracją energii manifestującej się na poziomach fizycznym i mentalnym oraz na poziomach subtelniejszych.

Koncentracja jest tajemnicą powodzenia każdego przedsięwzięcia. Bez niej myśli, energia, inspiracja i cel oraz inne nasze wewnętrzne siły ulegają rozproszeniu. Prawdziwa koncentracja polega na spokojnym skupieniu całej uwagi na bieżącym zadaniu. Jest to praktycznie coś więcej niż tylko wysiłek umysłowy. Prawdziwa koncentracja polega również na zwróceniu uczuć wiary i głębokich aspiracji ku czemuś, czym zajmujemy się w danej chwili. Dzięki takiej postawie nawet drobne szczegóły nabierają głębszego znaczenia.

Koncentracja nie powinna wiązać się z przeciążeniem umysłu i napięciem psychicznym. Jest więc ważnym czynnikiem sukcesu we wszystkich dziedzinach. Dla medytacji ma ona znaczenie fundamentalne, bowiem bez głębokiej koncentracji medytacja praktycznie nie istnieje. W sesjach medytacyjnych mamy do czynienia z koncentracją szczególnego rodzaju, w której umysł skupiony jest na rzeczywistościach wewnętrznych, a nie obiektach świata zewnętrznego.

W każdej innej działalności nasze myśli kierowane są ku takim obiektom, jak rozmowy z innymi ludźmi, czytanie, oglądanie ciekawego filmu czy meczu, czy też nawlekanie igły. Jednak, aby wejść na płaszczyznę penetracji własnego wnętrza, musimy odwrócić uwagę od przedmiotów zewnętrznych.

Podczas medytacji wszystkie rozproszone siły muszą zostać skupione w oku duchowym znajdującym się w przedniej części mózgu, w punkcie między brwiami (tzw. Trzecie Oko, czakra ajna).

Rozluźnienie ciała przed medytacją pomaga uwolnić energię marnotrawioną na podtrzymywanie niepotrzebnych napięć mięśniowych. Energia ta użyta jest do pogłębiania świadomości. W bardzo głębokiej medytacji dochodzi do wycofania prany (energii życiowej) ze struktur podtrzymujących wewnętrzne funkcje ciała (np. obniżenie temperatury ciała) W stanach najgłębszych zawieszeniu ulega nawet akcja serca i oddech. W takim momencie ogromne zasoby energii skupione są w oku duchowym.
Nieświadomym aktem wycofania energii życiowej z ciała i zmysłów jest sen. Zostaje ona skoncentrowana w mózgu. Odświeżające działanie snu jest właśnie głównym następstwem wycofania energii do wewnątrz. Na poziomie energetycznym istnieje więc podobieństwo między medytacją a snem fizjologicznym. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że w medytacji nasza przytomność dźwiga się do poziomu nadświadomości, podczas snu natomiast schodzi spontanicznie do głębokiej podświadomości.
Gdybyśmy nie tracili przytomności podczas snu, moglibyśmy czynić bardzo szybkie postępy w rozwoju duchowym.

Energia mentalna, przyjmująca formę niespokojnych myśli, też musi zostać zebrana i skupiona. Kiedy nie mamy na czym skupić swojej uwagi w świecie zewnętrznym, wówczas nasze myśli ulegają rozproszeniu. Myślimy o przeszłości, martwimy się o przyszłość, lub „śnimy na jawie”. Ten właśnie proces jest najpoważniejszą przeszkodą w medytacji, jednak przy silnej determinacji i koncentracji możemy tę przeszkodę pokonać.

Wizualizacja jest jeszcze jednym potężnym narzędziem koncentrującym umysł dla potrzeb medytacji. Wizualizacja omija obszary mózgu funkcjonujące w konwencji werbalnej, przez co znakomicie pomaga skupić i uspokoić umysł. W głębokiej medytacji wizje pojawiają się samorzutnie.

Wspaniałym sposobem rozpoczęcia sesji medytacyjnej może być wizualizacja rozszerzającego się światła. Po wstępnej procedurze relaksacji i pogłębienia, wyobraź sobie błękitne światło w punkcie między brwiami. Gdy widzimy (wyczuwamy) je wyraźnie, pozwalamy mu rozszerzać się – najpierw na wszystkie komórki mózgu, potem na pozostałe tkanki ciała. Wyobrażamy sobie, że światło dociera do każdego atomu naszego organizmu, wypełnia nas, następnie wypełnia pomieszczenie, w którym jesteśmy, dom, dzielnicę, miejscowość, kraj i wreszcie całą Ziemię.
Oglądamy naszą planetę skąpaną w morzu błękitnego światła. Czujemy, że światło to jednoczy wszystkich i wszystko, tworząc harmonię i miłość. Rozszerzamy to światło na Układ Słoneczny i cały wszechświat. Widzimy gwiazdy jako punkty białego światła pływające w oceanie światła błękitnego. Czujemy, że i my unosimy się w tym świetle, jesteśmy tym światłem. Nasze ciało staje się wszechświatem i wszystkim, co się w nim znajduje. Gwiazdy są jego komórkami. Odczuwamy głęboki spokój, bezpieczeństwo i radość. Niczego nie potrzebujemy, ponieważ mamy wszystko. Nic nie może nam zagrozić, ponieważ jesteśmy wszystkim. Pławimy się w tej radości uniwersalnej świadomości tak długo, jak chcemy, a następnie pozwalamy światłu kurczyć się, aż do punktu między brwiami.
Do tej wizualizacji, jak i do wielu innych można użyć podkładu muzycznego o spokojnych, nierozpraszających dźwiękach, wspomagających wizualizacje i stan wyciszenia.
Nie pozbędziesz się swoich demonów, dopóki nie pogodzisz się z tym, że wraz z nimi odfruną również anioły. (Sheldon Kopp)
Avatar użytkownika

Posty: 137

Dołączył(a): So lis 29, 2008 10:15 pm

Lokalizacja: Kraina nisko latających stonek

Post Cz gru 31, 2009 9:58 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Zapomniałaś Rona pozdrowić i życzyć Szczęśliwego Nowego Roku :D
Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 54

Dołączył(a): So cze 20, 2009 9:50 am

Post Cz gru 31, 2009 10:15 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Zajrzyj do shoutboxa my_way, to zobaczysz pozdrowionka i życzonka 8-)

pozdrawiam
Rona
Nie pozbędziesz się swoich demonów, dopóki nie pogodzisz się z tym, że wraz z nimi odfruną również anioły. (Sheldon Kopp)

Post Pn paź 04, 2010 10:32 am

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Mam takie pytanie, być może i bardzo trywialne (jeżeli tak, to proszę wybaczyć... ;) ) czy medytacji można się nauczyć naprawdę samemu, tj. bez żadnych nauczycieli?... bo kiedyś chciałam sama właśnei rozpocząć medytowanie, ale pewna osoba z kręgu medytujących od wielu już lat powiedziała mi, że tak naprawdę samemu jest to prawie niemożliwe i że potrzeba jakiegoś duchowego przewodnika.
Niestety mimo zapału wówczas, porzuciłam go, pozostawiając początek nieokreśloną (czyt. jak już będę mieć wystarczająco dużo pieniędzy na jakieś kursy/sesje).
Teraz niestety żałuję że nie byłam bardziej 'uparta' wtedy :D postanowiłam jednak tym razem lepiej się przygotować merytorycznie i zebrać odpowiednie informacje, stąd też m.in. moja obecność na tym forum :)
będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi!
dziękuję :)
Ostatnio edytowano Cz paź 14, 2010 9:31 am przez Efopaja, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 297

Dołączył(a): N mar 15, 2009 7:30 pm

Lokalizacja: Kielce

Pochwały: 1

Post Pn paź 04, 2010 2:18 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Więc pytanie nie jest trywialne :)
Jest dobrym przykładem rozterki, między słuchaniem kogoś, a słuchaniem siebie. Oczywiście nie ma nic złego w tym, żeby ktoś Cię prowadził, jest to bardzo dobra strona. Jednak często, stajemy się podobni do nauczyciela, przesiąkając jego myśleniem i schematami, ważne jest zachować złoty środek. Trzeba było się go zapytać, na czym polegają ów niemożliwości. Niemożliwości sami sobie stwarzamy, i już same te słowa stają się dla Ciebie blokadą, co wg. mnie źle świadczy o tej osobie, gdyż świadomie Cię ograniczyła. Kursy wg. mnie nauczą Cię tego samego co jesteś w stanie sama się nauczyć, gdy pozbierasz określoną wiedzę i przede wszystkim musisz wiedzieć czego chcesz.
Przykładowo medytacja szine odradzana jest przez nauczycieli buddyjskich bez uprzedniego odbębnienia pokłonów. Ta medytacja podobna jest do vippasany i mniej więcej ja praktykuję (choć nie jest to do końca dobre słowo) coś takiego. Nie przejmuję się tym co jest odradzane a co nie, po prostu medytuję. Gdy sama zaczniesz zobaczysz jak Ci to pasuje, zawsze kogoś możesz zapytać się o radę, zawsze opisać swoje wątpliwości.
Nie przejmuj się, po prostu działaj, zaufaj sobie, pozostaw rozterki i wątpliwości tego co Ci wolno, lub tego co nie wolno.
Takie ograniczenia często spadają na nas od nauczycieli, lub ukierunkowanych osób pod daną szkołą.
Jeżeli nie jesteś bezpośrednio związana z tym, nie masz wg. mnie nad czym się zastanawiać, po prostu zacznij.

ka

Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 304

Dołączył(a): Pn sie 24, 2009 4:12 pm

Pochwały: 6

Post Pn paź 04, 2010 7:02 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Sraj na nauczycieli, mistrzów, ich reguły, nakazy i zakazy :)

Sama możesz wszystko!
Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 54

Dołączył(a): So cze 20, 2009 9:50 am

Post N lis 28, 2010 5:34 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Nie pozbędziesz się swoich demonów, dopóki nie pogodzisz się z tym, że wraz z nimi odfruną również anioły. (Sheldon Kopp)

ka

Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 304

Dołączył(a): Pn sie 24, 2009 4:12 pm

Pochwały: 6

Post Pn lis 29, 2010 11:15 am

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Przypuszczam że użyłem tego typu słowa tylko w tym 1 poście a zrobiłem to specjalnie, bo nas ludzi się programuje aby klękać i bić pokłony przed każdym "pseudoautorytetem".
Wpaja się w nas nienawiść do samego siebie a wobec autorytetów nie mamy nawet odwagi pomyśleć coś negatywnego.

Uważam że czasem tego typu blokady należy poruszać.
Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 54

Dołączył(a): So cze 20, 2009 9:50 am

Post Pn lis 29, 2010 4:34 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Chcąc wyrobić sobie zdanie, najpierw trzeba poznać cudze.I od tego każdy z nas zaczynał. Skoro komuś udzielasz odpowiedzi, nie musi ona zawierać fekalii, które raczej zostawiamy gdzie indziej. Język, którym się posługujesz świadczy o Tobie, tym bardziej, że wypowiadasz się na forum publicznym a nie w pubie przy piwie w gronie znajomych. Świadczy to również o naszym forum.
Nie pozbędziesz się swoich demonów, dopóki nie pogodzisz się z tym, że wraz z nimi odfruną również anioły. (Sheldon Kopp)

ka

Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 304

Dołączył(a): Pn sie 24, 2009 4:12 pm

Pochwały: 6

Post Pn lis 29, 2010 5:43 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Avatar użytkownika

Opiekun

Posty: 297

Dołączył(a): N mar 15, 2009 7:30 pm

Lokalizacja: Kielce

Pochwały: 1

Post Śr gru 01, 2010 11:49 am

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Było minęło, nie ma tutaj nic wartego marnowania czasu :)
Rona jak dla mnie nie musisz tak przesadzać, Ka nie użył drastycznego słowa, 99% ludzi zarejestrowanych na tym forum w swoim życiu użyło/używa gorszych słów. Nie ma co udawać, na forum i poza forum być kimś innym.
Ka a jeśli chodzi o Ciebie, to nie musi Ci zależeć na swojej opinii, jednak wypowiadając się na forum jesteś jego współtwórcą, to tak na przyszłość.

Post Wt mar 08, 2011 4:44 pm

Re: Od czego zacząć - relaksacja, koncentracja, wizualizacja

Wracajac do wlasciwego tematu: bardzo chcialabym nauczyc sie sztuki medytacji, ale za kazdym razem, jak probuje, nie potrafie wylaczyc przeszkadzajacych mi mysli, ktore mnie rozpraszaja; problem sprawia mi tez takie calkowite zrelaksowanie sie... Jak Wy sie do tego przygotowywaliscie? Mieliscie tez podobne problemy? Czym moze to byc podyktowane??

Powrót do Relaksacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości




Śnienie - rozwój - warsztaty

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO