Pozycje. Pozycja lotosu.

Umiesz medytować? Naucz tego innych. Chcesz się nauczyć medytacji? Zajrzyj.

Moderator: Opiekunowie

Post So cze 14, 2008 7:07 pm

Pozycje. Pozycja lotosu.

W jakich pozycjach medytujecie? Czy ktoś z was medytuje w pozycji lotosu? Czy warto? Systematycznie ćwiczę i rozciągam się, aby wreszcie móc usiąść z nogą na nodze i wyprostowanym medytować na łonie przyrody przez długie godziny :P Czy siedząc w pozycji lotosu też bolą kości i mięśnie? Siedząc "po turecku" medytuję sobie.. bolą mnie stopy: kostki, pięty, po 20 minutach nie mogę się ruszyć, tak bardzo bolą mnie mięśnie nóg :mrgreen: wszystkie, od stóp, poprzez łydki, aż po uda. Mam nadzieję, że w pozycji lotosu łatwiej się siedzi, jak już się nauczy? :P I czy łatwiej jest zachować wyprostowany kręgosłup w tejże pozycji?
Nie czytaj moich postów, są głupie.

Opiekun

Post N cze 15, 2008 3:21 pm

Re: Pozycje. Pozycja lotosu.

Pozycja medytacyjna powinna byc dla ciebie przede wszystkim wygodna, byś mógł skupic się na wyciszeniu umysłu. Więc, jeśli koniecznie chcesz medytowac w pozycji lotosu cwicz długo rozciąganie, a jeśli nie, spróbuj innych pozycji, jest ich wiele.

Ja z "grupy lotosu" medytuje w siedzie po turecku, czasem klęcząc, z nogami złożonymi równomiernie na których opiera się ciało, opierając o ziemie wierzchnie częsci stóp które lekko na siebie zachodzą. Niestety zapomniałem jak się nazywa ta pozycja.

Mozna medytowac leżąc na brzuchu, czy normalnie, celem jest wejście w odpowiedni stan umysłu. No i kregosłup musi byc wyprostowany.
"Pozytywne działanie nie może ulec zniszczeniu, podczas gdy negatywność nieuchronnie niszczy sama siebie." - Budda Siakjamuni
"Musimy nauczyć się żyć razem jak bracia, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy."
- Martin Luther King

Post Pn cze 16, 2008 7:47 am

No z tym lotosem też mam masakrę...nawet po turecku długo nie wyrobię, a co dopiero lotos :D Ja najlepiej kładę się wygodnie w łóżku....i wszystko jest ok. dopóki nie zasnę :D Więc chyba siedząco na fotelu jest najlepiej : nie zaśniesz, nie boli cię nic :D

Opiekun

Post Pn cze 16, 2008 8:57 am

Na siedząco pozycja egipska też jest dobra. Pozycje leżące - na brzuchu i plecach są polecane do krótszej medytacje ze względu na dużą możliwośc zaśnięcia.

Jak dla mnie oprócz pozycji podstawą do dobrej medytacji jest miejsce w którym medytuje. Ćwiczę i medytuję jedynie w swoim pokoju i dzięki tym "duchowym" wibracjom idzie coraz lepiej :)
Oczywiście, wiadomo, że medytacja jest dobra kiedy po niej czujemy się przejrzyści, wyciszeni, ale radośni. U mnie ciężko jest z trzymaniem prosto kręgosłupa - muszę dociskac plecy do ściany, bo podobno wychylenia powodują jakieś określone odczucia. Na przkład gdy wychylam się do przodu i schylam glowe w dół, zasypiam, lub czuję się przymulony. Inne wychylenia zgodnie z moimi odczuciami i tym co czytałem, także powodują cos co moze zakłócic lub zmniejszyc jakosc efektów naszych medytacji - dlatego prosty kręgosłup i dumnie wyprostowana głowa to podstawa :)
"Pozytywne działanie nie może ulec zniszczeniu, podczas gdy negatywność nieuchronnie niszczy sama siebie." - Budda Siakjamuni
"Musimy nauczyć się żyć razem jak bracia, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy."
- Martin Luther King

Post Pn lip 28, 2008 6:47 pm

Lotos? Da sie nauczyc. Ja wczoraj naprzyklad 20minut wysiedzialem, ale nie przy medytacji, a przy telewizji xD
Moge powiedziec, ze latwiej sie tak siedzi z prostym kregoslupem, niz siedzac po turecku, ale trzeba sie rozciagnac. Mnie nogi bola troche, ale daje rade

Powrót do Medytacja